Jak pěstujeme česnek my

  • Moření česneku:

Po rozdělení na jednolivé stroužky česnek moříme v 4% roztoku Sulky proti vlnovníkovi česnekovému po dobu 30 - 60 minut, což dostačuje. Sulka je také výborné hnojivo s velkým obsahem síry (důležitý prvek pro tvorbu ostrých silic), proto po výsadbě tímto roztokem česnek zalejeme. Moření česneku proti houbovým chorobám přípravkem Rovral neprovádíme z důvodu potenciální zdravotní závadnosti, ale používáme biologický přípravek Clonoplus. 

 

  • Výsadba česneku :

Veškerý česnek sázíme orientovanou výsadbou podpučím dolů. Při strojní výsadbě stroužek česneku většinou zůstává ležet na boku a při růstu tvoří tzv. fajfku. Sázení probíhá na podzim, vždy po 15.listopadu, kdy je půda dostatečně chladná a nevyskytují se v ní již aktivní formy houbových chorob (fusarium...). Stroužky jsou v řádku vzdáleny 12-15cm, jednotlivé řádky jsou vzdáleny 35 cm, hloubka výsadby je 8 cm.

 

  • Plečkování česneku : 

Na jaře je česnek po vyrašení a oschnutí půdy několikrát provzdušněn plecí bránou, což je velmi důležité pro další růst česneku. Postřik insekticidy proti houbomilce česnekové neprovádíme, tato moucha se v naší lokalitě nevyskytuje.

 

  • Česnek a plevel :

Pole s česnekem v průběhu vegetace několikrát plečkujeme plečkou a plevel v řádcích je následně ručně vytrháván. Herbicidy proti plevelu nepoužíváme, není to při naší malé ploše nutné. Uvádí se, že při použití herbicidů dochází k mírnému snížení výnosu.

 

  • Hnojení česneku :

Před výsadbou je pole oseto zeleným hnojením, které má pozitivní vliv na strukturu půdy. Podle potřeby je těsně před sázením pole mírně pohnojené komplexním hnojivem, které obsahuje základní a také stopové prvky potřebné pro růst česneku. V některých letech používáme také uleželý hnůj, který narozdíl od čerstvého česneku nevadí. Jakmile mají rostliny určitou listovou plochu, používáme 5% roztok močoviny k doplnění dusíku, jehož deficitem česnek často trpí. Tento nedostatek se projevuje žloutnutím špiček listů. Aplikace močoviny postřikem má oproti ledku vápenatému spoustu výhod. Spotřeba močoviny je mnohonásobně menší, než u ledku vápenatého (15kg/ha u močoviny, 100 kg/ha u ledku vápenatého). Močovina je do rostlin zabudovávána odlišným mechanismem, než dusičnany, při metabolizaci rostlinou se na ně nepřeměňuje, proto nedochází k jejich akumulaci v pletivech. Další důvod pro aplikaci močoviny je blokace příjmu dusičnanů přes kořeny při stresových podmínkách ( výkyv teploty, sucho...).

 

  • Hlávkování česneku

Česnek je nutné v období kvetení odhlávkovat, aby nedocházelo ke zbytečnému růstu palice (květ s pacibulkami) na úkor česnekové cibule (podzemní část). Jednotlivé odrůdy jsou na hlávkování různě citlivé.  S Rusákem je možné mírné zpoždění, Bjetin se musí odhlávkovat ihned, jakmile se květ mezi listy objeví.

 

  • Sklizeň česneku :

Termín sklizně signalizuje několik ukazatelů. Mezi ně patří narovnání stvolu s pacibulkami, postupné žloutnutí  spodních listů, u nepaličáků poléhání rostlin. My považujeme za nejpřesnější metodu sledování počtu obalových suknic česnek. cibule u několika průměrně vyvinutých rostlin. Při dozrávání se jejich počet postupně snižuje. U paličáků je ideální vystihnout okamžik, kdy se začíná rozpadat 4. obalová slupka. Při čištění se další 1 - 2 slupky odstraní a zbývající 2 jsou dostačující. Pokud se česnek sklízí předčasně, je problém při sušení, pokud se opozdíme, cibule se začnou rozpadat na jednotlivé stroužky (v lepším případě při sušení, v horším už v zemi). Česnek nesklízíme za pomocí strojů, kdy může docházet k mechanickému poškozování, ale jednoduchým podorávačem. Následné čistění probíhají ručně.

 

  • Sušení česneku

Rostliny sušíme s natí i kořeny. Důvodem je schopnost česneku stahovat si ještě nějaké aromatické látky z dužnatých části, a proto je kvalitnější. Svázaný v copech po 12ti kusech je sušen cca 1 měsíc. Po usušení jsou zastřihnuty kořeny a dle přání zákazníka je pevný stonek buď odstraněn nebo ponechán pro skladování ve váze. 

 

Zahájili jsme příjem objednávek na česnek ze sklizně 2019

 
Předpokládáný termín zahájení expedice bude na přelomu srpna a září.